Burak IŞIKLI

Computer scientist living in Istanbul, Turkey. Data scientist at Turkcell, Traveller, Rower, Sailor

Twitter Github Linkedin Mail

Programların Kullanım Alanları

Hayatımıza son yıllarda çok fazla çeşitte kendi alanlarında özelleşmiş programlar girdi. Ancak biz bu programların kullanım alanlarının neler olduğunu bilmeden ve bazen yanlış yerlerde yanlış amaçla kullanıyoruz.  Bu nedenle bu yazımda bazı özellikle web tasarımıyla ilgili programların nerelerde ne amaçla kullanıldığını sırayla yazıyorum.Ve başlıyorum…

Adobe Dreamweaver: Web tasarımında kullanılıyor. Daha çok kodlamaya yönelik avantajlar sağlayan bu programımızda aynı zamanda görsel olarak web sayfaları da hazırlayabiliyoruz. Hepimizin bildiği zamanında kullandığı Frontpage’in gelişmiş versiyonu olarak da düşünebiliriz.

Adobe Flash: Özellikle animasyon yapanların vazgeçemeyeceği bir program. Animasyonlara çok güzel ve kolaylıkla hareket verebilen action script denilen kendine özgü bir de programlama diliyle de geliştirilebilen bir programdır. Zamanında çok tutan “Karete Kamil”, “Karşı takım taraftarını yumruklama” gibi projelerin yapıldığı bu programda aynı zamanda şu anda hayatımızda olan grafi2000 ve atv’de halen yayımlanmakta olan “harbi tivi” adlı programın animasyonları da bu programla yapılmaktadır.

Adobe Illustrator: Broşür, kapak türü tasarım yapanlar için ideal bir program. Amacı kapsamlı vektör grafiği geliştirmektir.

Adobe Photoshop: Namı çok duyulmuş “fotoşop” programı. Resimleri değiştirmek hatta modifiye edip olmayan bir durum yaratmada kullanıldığını düşündüğümüz ve bunu düşündüren filmlerin aslında yanıldığını biliyor musunuz? Bu programın aslında 3D grafik tasarımı için dizayn edilmiştir :)

Adobe Fireworks: Özellikle web sitelerinde kullanılan bu program grafik dizayn ve web sitesi için prototip tasarlamada kullanılıyor.

Device Control: Mobil aygıtlarda veya mobil içerikte tasarım yapmak ve ön görünüm almak için bu program kullanılıyor.

Bridge: Medya yönetimi veya diğer bi deyişle dosya yönetimini sağlıyor.

Version Cue: Özellikle web sitelerindeki versiyon kontrolünde kullanılıyor. Bir tür versiyon kontrol sistemidir.


Comments !